Ana Sayfa \ Hizmetler \ Kalıcı Epilasyon

Hizmetlerimiz

Kalıcı Epilasyon

Kalıcı epilasyon nedir?

Kalıcı epilasyon, vücutta oluşan kıllanmanın giderilmesinde en etkili medikal teknolojidir. İnsanlar kalıcı epilasyon tekniği öncesinde çok farklı yöntemler kullanıyorlardı. Bu yöntemlerin çoğu uzun süreli ve kalıcı olmuyordu. Kalıcı epilasyon bu sorunu gidermede en etkili medikal estetik yöntemidir.

Kalıcı epilasyon nasıl yapılır?

Kalıcı epilasyon süreci, epilasyon yapılacak olan bölgenin temizlenmesi, bölgedeki uzun olan kılların kısaltılarak epilasyona uygun hâle getirilmesi ve kalıcı cihazı ile taranması şeklinde üç aşamadan oluşmaktadır. Kalıcı epilasyona başlamadan önce, epilasyon yapılacak bölgeye özel bir jel sürülür. Daha sonra ten ve kıl rengine göre size en uygun kalıcı epilasyon cihazı ile epilasyon yapılacak bölge taranır. Bu işlem kıl yoğunluğuna göre birkaç dakika veya birkaç saat sürebilir. Bir seans yaklaşık olarak 15 dakika ile 45 dakika arasında sürmekte ve seans aralıkları 4-8 hafta arasında değişmektedir. Tedavinin bitmesi için gerekli olan seans sayısı 3 ile 6 seanstır. Kalıcı epilasyon tedavisi hem kısa sürmekte hem de kısa sürede sonuç alınmaktadır.

Epilasyonda kullanılan lazer tipleri nelerdir?

Kalıcı epilasyon cihazlarının etkin dalga boyları farklı olduğundan dolayı cihaz çeşitliliği ile karşılaşmaktayız. Epilasyonda kullanılan lazer tipleri başında alexandrite, diod, NdYag gelmektedir. Ayrıca lazer olmayan yoğun ışık kaynaklı IPL cihazları da bu gruba girmektedir.

Kalıcı epilasyonda %100 garanti verilebilir mi?

Kesinlikle "Kalıcı epilasyonda bitene kadar kampanya", "Kalıcı epilasyonda bitme garantili kampanya" gibi söylemlerden kaçınmak gerekir. Özellikle IPL cihazı kullanan yerlerde bu tip sloganlar sık kullanılmaktadır. Ciddi bir sağlık kuruluşu diğer tıbbi konularda olduğu gibi kalıcı epilasyon uygulamalarında garanti vermez. Ancak ortalama olarak, dozları çok iyi ayarlanmış etkin cihazlarla, uygun kalıcı tipinin uygun kişi ve bölgelerde kullanılması ile kalıcı epilasyonda bayanlarda başarı %70-90, erkeklerde %60-80 düzeylerindedir. Kalan kıllarda incelip rengi açıldığından tatmin edici sonuçlar sağlanmaktadır.

Kalıcı epilasyon öncesi dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Kalıcı epilasyona gelmeden bir hafta öncesine kadar kökünden kıl alma (ağda vb.) işlemi yapılmaması gerekir.

Açık yara üzerine uygulanamaz

Kalıcı epilasyona gelmeden 15 gün öncesine kadar cilde herhangi bir pealing yapılmamalıdır.

Güneşten koruyucu (en az 15 faktör ) ürün kullanılması gerekir.

Uçuk, siğil gibi deri hastalıklarında lezyon üzerine uygulanamaz.

Kalıcı epilasyon öncesi tüyleri sarartma veya boyama gibi işlemlerin yapılmaması gerekir.

Kalıcı epilasyona gelirken aşırı uzamış olan kıllar makas veya jilet yardımıyla kısaltılabilir.

Son 6 ay içerisinde "roaccutane" kullanılmamış olunması gerekmektedir.

Kalıcı epilasyon yapılacak bölge temiz olmalı, epilasyon yapılacak olan bölgede makyaj olmamalıdır.

Kalıcı Epilasyon Sonrası

Kalıcı epilasyon uygulanan kılların kökleri 3 ile 10 gün içinde uzayarak dökülmeye başlar.

Kişinin cilt hassasiyetine göre 1 saat ile birkaç gün arasında kızarıklık oluşabilir.

Epilasyondan hemen sonra ılık duş alınabilir. Bir hafta kese, pealing gibi cildi tahriş edecek uygulamalar yapılmamalıdır.

Hormonal bozukluğu olan kişilerde seans sayıları daha az veya daha fazla olabilmektedir.

Her seans sonrası kıl yoğunluğu % 15-20 arasında azalacaktır.

Epilasyon uygulandıktan sonra 3 gün yoğun güneş ışığından korunulmalıdır. Güneşe çıkmak gerekiyorsa koruma faktörlü kremler kullanılmalıdır.

Kalıcı epilasyon niçin kıl sorununu tek seansta bitirememektedir?

Her bir kılın, aktif (anajen faz) ve pasif (telojen) dönemlerden oluşan kendi içinde yaşam döngüsü vardır. Vücudun bölgesine göre değişmek üzere yaklaşık kılların %5-20'si aktif dönemdedir. Kalıcı epilasyon uygulaması yalnızca aktif dönemdeki kılları yok edebildiğinden birden fazla seans yapmak gerekmektedir. Her seansta aktif dönemdeki kıllardan uzaklaştırılır. Böylece ilerleyen uygulamalar ile kıl sorunu en aza indirilir. Ticari amaçla seans sayısını arttırmak için bölgeye özel kıl olgunlaşma evresi takip edilmezse başarı beklenende düşük olabilir.

Lazer ışını kalıcı epilasyonu nasıl sağlamaktadır?

Lazer tümü aynı dalga boyunda yüksek enerjili bir ışındır. Saniyenin binde biri düzeyindeki bir atışla cilde lazer ışını sayesinde uygulanan yüksek enerji kıl kökündeki melanin pigmenti tarafından emilir. Çevre dokuya zarar vermeden yalnızca bu noktada oluşan yüksek ısı sayesinde kıl kökü tahrip edilir.

Tedaviye başlarken tüylerin durumu nasıl olmalıdır?

İlk uygulamaya tüylerin tümü hiç değilse 1 mm yüzeydeyken başlamak uygun olur. Bu nedenle uygulamadan 2-4 hafta önce her türlü müdahale kesilmelidir. 7-14 gün sonra yeniden çıkmış gibi görünen tüyler cansız olup, yumuşakça silindiğinde dökülecektir.

Uygulamadan sonra günlük yaşantıma devam edebilir miyim?

Kalıcı epilasyon uygulaması sonrası bazı kişilerde hafif bir kızarıklık ve kabarıklık mevcut olabilir ve bu durum çok kısa sürer. Bireyleri günlük yaşantılarında hiç bir kısıntıya gerek kalmaz.

Epilasyon amaçlı kullanılan lazerler nelerdir?
Alexendrite Lazer
Nd-Yag Lazer
  • Alexandrite lazerler epilasyon amacıyla en çok kullanılan lazerlerdir . Kozmetik veya estetik kalıcı epilasyon olarakta bilinen bacak, genital, koltuk altı bölgelerinde en etkili kalıcı epilasyon sağlayan lazerlerdir. Özellikle açık cilt tiplerinde önerilmektedir. Açık cilt tipine ve koyu kıl rengine sahip kişilerde kullanımı oldukça başarılıdır. Yüz, Sırt ve kollar da Alexandrite lazerlerin etkinliği düşüktür. Sırt ve kol kılları diğerlerinden daha derin yerleşimli kıllardır. Koltuk altı, genital, bacak lazer uygulaması ancak açık cilt rengine sahip kimselerde alexandrite lazer uygulaması en uygun seçenektir. Bu lazerlerin en önemli özellikleri uygulama prosedürlerinin kolay olmasıdır. Hızlı lazerler olduklarından günlük yapılabilen işlem sayı fazladır. İşlem süresi kısadır.

  • Nd-Yag lazer dalga boyu 1064 nm olan bir lazer cihazıdır ve cilt tipi ayırmaksızın her turlu cilde kolayca uygulanabilir. Koruyucu özelliği çok yuksek olan nd-yag lazer, bronz tenlerde ve yaz aylarında da etkili bir çözümdür.Afro-amerıcana (en koyu cilt tipi) larda bile rahatlıkla uygulama yapılabilir. Nd-Yag lazer de alexandrite lazer gibi uygulama yapılan hastada acı hissini en aza indirmeyi amaçlayan bir yapıya sahiptir uygulama süresi uzun bir zaman dilimini kapsamaz.

    Nd-yag lazerin bir diğer özelliği ise kıl dönmesi yani halk dilinde batık diye tabir edilen durumlarda ilk seanstan itibaren gösterdiği iyileşme etkisidir. Bayanlarda batık şikayeti genelde bacak kol altı bikini bölgelerinde yoğunluktadır. Bayanlarda olan bu şikayet erkek hastalarda da sakal üstü sakal altı boyun kısımlarında yoğundur. Artık erkekler de kalıcı epilasyon uygulamasını rahatlıkla yaptırdıkları için onlarda her geçen gün bu rahatsızlıklarından kurtulmaya başlamışlardır. Bu sebeple Nd-yag lazerin kıl dönmesi konusunda da etkinliği uygulama yapılan alanlarda ilk seanstan itibaren görülmüştür. Nd-yag lazerin uygulama esnasında cilt yenileme özelliğinin devreye girmesi de hastanın memnuniyetini arttırmaktadır buda derideki kolojen miktarını ve dolaşımı arttırmasından kaynaklanır.